आश्रममै पुगेर छोराले बुबालाइ यस्तो भनेपछी भक्कानिए बुबा|सहयोग पाउदा झर्यो आँसु ज्वाइलाइ दिए क’डा जवाफ

समाचार

आश्रममै पुगेर छोराले बुबालाइ यस्तो भनेपछी भक्कानिए बुबा|सहयोग पाउदा झर्यो आँसु|ज्वाइलाइ दिए क’डा जवाफ

याे समचार पनि पढ्नुहोस्

यद्यपि अहिलेका नेताहरूले कुनै ठोस निकास दिनेवाला छैनन्। ओलीको ठाउँमा, प्रचण्ड, शेरबहादुर देउवा वा माधव नेपाल जो आए पनि समस्या समाधान हुने होइन। नेपाली जनताले पटकपटक नेताहरूलाई सुध्रिने अवसर दिएकै हुन्। नेताहरूले एकपटक मात्र होइन पटकपटक मुलुकको प्रधानमन्त्री हुने सौभाग्य पनि पाए। आफू पदमा हुँदा केही नगर्ने तर पदबाट हटेपछि राष्ट्रवादी एवं क्रान्तिकारी हुने नेताहरूको बानी नै हो।

खोलो तर्‍यो लौरो बिर्सियो भन्ने नेपाली उखान चरितार्थ भएको छ नेपाली राजनीतिमा। चुनावताका लोकप्रिय नारा दिने सत्तामा पुगेपछि जनताको आदेश बिर्सने नेताहरूको रोग नै हो। नेपाली नेतामा नैतिकता, इमानदारी, सदाचारिता र जवाफदेहिता शून्य छ। राजनीतिक संस्कार नभएको हाम्रोजस्तो मुलुकमा राजनीतिलाई सही दिशामा ल्याउन कठिन परिरहेको छ। यस्तो अवस्था आशा जाग्ने भनेको युवा नेतृत्वप्रति नै हो। युवा नेतृत्वको विषय राजनीतिक पार्टीहरूमा उनीहरूको सहभागिता र नेतृत्व कस्तो छ त्यसमा निर्भर गर्छ।

विश्व इतिहास हेर्ने हो भने युगान्डाकी सांसद प्रोस्कोभिया ओरोमाइट सन् २०१३ मा सांसद निर्वाचित हुँदा १९ वर्षकी थिइन्। उनी अफ्रिका मात्र नभई संसारकै कान्छी सांसद बनिन्। त्यसैगरी ब्रिटिस स्कट मूलकी म्हारी ब्ल्याक सन् २०१५ मा सांसद जित्दा २० वर्षकी थिइन्। सन् १६६७ पछिको ब्रिटिस इतिहासमा उनी नै कान्छी सांसद हुन्। उनले झन्डै ५ सय वर्षको इतिहास तोडिन्।

सन् २००८ मा लेबर पार्टीबाट २८ वर्षको उमेरमा सांसद बनेकी ज्यासिन्डा आड्रन ३७ वर्षको उमेरमा पार्टी प्रमुख हँुदै २०१७ अगस्तमा न्युजिल्यान्डको तेस्रो महिला तथा त्यहाँको इतिहासमा सबभन्दा कम उमेरकी महिला प्रधानमन्त्री हुन सफल भइन। त्यस्तै फ्रान्सका युवा नेता इम्यानुएल माक्रों पहिलोपटक चुनाव जितेर राष्ट्रपति हुँदा ३९ वर्षका थिए। क्यानडाका जस्टिन टुडो ४४ वर्षको उमेरमा प्रधानमन्त्री बने उनी अहिले दोस्रो कार्यकाल समालिरहेका छन्। उनी अहिले संसारभर मानवअधिकार र सामाजिक सुरक्षाका विषयमा विश्वव्यापी चर्चामा रहेका छन्। भने युवा नेतृत्व र लोककल्याणकारी राज्यको गतिलो उदाहरण पेस गरेका छन्।

फिनल्यान्डमा सन्ना मरिन ३४ वर्षको उमेरमा प्रधानमन्त्री निर्वाचित भइन् भने आफ्नो क्याबिनेटमा ३५ वर्षमुनिका पाँचजना मन्त्री पनि नियुक्त गरिन्। फिनल्यान्डको इतिहासमा उनी सबैभन्दा कान्छी र तेस्रो महिला प्रधानमन्त्री हुन्। बेल्जियममा पनि ४२ वर्षका चार्सेस मिचेल प्रधानमन्त्री भई देशको नेतृत्व गरेका छन्। विश्वको सबैभन्दा कान्छा राष्ट्रप्रमुख भनेर चिनिने अस्ट्रियाका चान्सलर सेबस्टिन निर्वाचित हुँदा ३० वर्षका थिए। इटलीमा लुइजी डिमायो ३३ वर्षको उमेरमा उपप्रधानमन्त्री एवं विदेशमन्त्री भए।

इडिसन ब्रोसे २० वर्षमा पनामाका सांसद् भए। जोडन स्टिल सन् २०१७ मा सिनेटर हुँदा २२ वर्षका थिए। उनी अस्ट्रेलियाको संसद्का सबैभन्दा कान्छा र पहिलो अपांग सांसद हुन्। सन् २०१८ मा स्विडेनमा इबा हेयरमान सांसद निर्वाचित हुँदा २२ वर्षकी थिइन्। मलेसियामा वाइबी तुन सयद २५ वर्षको उमेरमा युवा तथा खेलकुद मन्त्री भए। उनी विश्वका सबैभन्दा कम उमेरमा मन्त्री हुने युवा हुन्। विश्व राजनीतिमा रकस्टार युवा नेता जस्टिन, चार्ली, इमानुअल, ज्यासिन्डा र सनानाजस्ता युवा नेताको खाँचो छ।

नेपालको राजनीतिक इतिहास नियाल्दा जंगबहादुर राणाले ३१ वर्षको उमेरमा मुलुकको प्रधानमन्त्री भई शासनको बागडोर समालेका थिए भने कांग्रेसका संस्थापक नेता बीपी कोइराला ४५ वर्षको उमेरमै प्रधानमन्त्री भएका थिए। वर्तमान पार्टी सभापति सभापति शेरबहादुर देउवा पहिलोपटक प्रधानमन्त्री हुँदा ४८ वर्षका थिए। उनी चारपटक देशको प्रधानमन्त्री भए। अझै उनी प्रधानमन्त्री हुने दाउमा छन् भने पार्टी नेतृत्व छाड्ने मनस्थितिमा समेत छैनन्। ७० वर्षसम्म पनि नेतृत्वमै रहने हो भने युवाले कहिले अवसर पाउला ? कांग्रेस पार्टीमा दोस्रो पुस्ताका नेतासमेत ६० वर्षको हाराहारीमा छन्। तरुण दल र नेपाल विद्यार्थी संघको नेतृत्वको हालत पनि त्यस्तै छ।

नेपालको सबैभन्दा ठूलो पार्टी नेकपाले ७० वर्ष काटेपछि पार्टीको कार्यकारी पदमा चुनाव लड्न नपाउने व्यवस्था गरेको छ। जबकि जबजका जन्मदाता मदन भण्डारी ३८ वर्षको उमेरमा नै पार्टी महासचिव बनेका थिए भने माधव नेपाल ४० वर्षमा पार्टी महासचिव भइसकेका थिए। नेकपाका अध्यक्षद्वय प्रचण्ड र ओलीसमेत युवा उमेरमै पार्टीको महत्त्वपूर्ण पदमा पुगिसकेका थिए। दसबर्से संघर्ष गरी राष्ट्रिय राजनीतिको मूलधारमा आएका प्रचण्ड ३५ वर्षमा पार्टीको सर्वोच्च नेता भइसकेका थिए।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *