पैसा माग्न घरमा पुग्दा ताल्चा लगाएर भा’गिन बिनयकि हुने वाली श्री’म’ती | खालि हात रु’दै फर्कीईन Archana

समाचार

पैसा माग्न घरमा पुग्दा ताल्चा लगाएर भागिन बिनयकि हुनेवाली श्रीम’ती | खालि हात रु’दै फर्कीईन Archana

याे समचार पनि पढ्नुहोस्
प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफू नै पार्टीको प्रमुख पदाधिकारी भएको पत्र बुधबार निर्वाचन आयोगलाई पठाएका छन्। ‘त्यसैले पार्टीको प्रथम अध्यक्ष वा प्रमुख पदाधिकारीको हैसियतले मैले पठाएको विवरणबाहेक अरूले पार्टीका तर्फबाट विवरण पठाउने अधिकार छैन र त्यस्तो अनधिकृत विवरण आयोगले अद्यावधिक गर्न मिल्दैन’, प्रधानमन्त्री ओलीले पत्रमा भनेका छन्, ‘निर्वाचन आयोगमा परिपत्र गर्ने सन्दर्भमा पार्टीको तर्फबाट द्वितीय अध्यक्ष श्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई कुनै अधिकार छैन।’

ओलीले दाहाललाई राजनीतिक दलसम्बन्धी ऐनको दफा ५१ बमोजिम अभिलेखीकरण गर्न आयोगमा पत्राचार गर्ने कुनै हकदैया नरहेको जनाएका छन्। ‘यसमा पनि २०७७ पौष १० गते दाबी प्रकृतिको निवेदन दिई आफैंले मिति २०७७ पौष २१ गते दाबी नभएको भन्दै अर्को निवेदन दर्ता गरिसकेपछि ती वहाँले आयोगमा पठाएका भनिएका कुनै पनि पत्रहरू औचित्य नै रहेन’, पत्रमा लेखिएको छ, ‘तसर्थ त्यस्तो औचित्यविहीन पत्राचारको सम्बन्धमा मलाई थप जानकारी माग्नुपर्ने कुनै कारण र आधार नभएको हुँदा ती पत्र तथा जानकारी आयोगले अभिलेखीकरण गर्न नमिल्ने व्यहोरा अनुरोध छ।’

प्रतिनिधिसभा विघटन गरी निर्वाचन घोषणासँगै नेकपामा चिरा परेको छ। पार्टी कानुनी रूपमा विभाजित नभए पनि दुई समूहले आफू आधिकारिक भएको दाबी पेस गर्दै आयोगमा पत्राचार गर्दै आएका छन्। त्यसपछि आयोगले दुवै पक्षलाई ऐन–नियम र पार्टीको विधानअनुसार विवरण पठाउन पत्राचार गरेको थियो। त्यसको जवाफमा ओलीले आफँै आधिकारिक भएको र पार्टी विभाजन पनि नभएको लेखेका हुन्।

दाहाल–नेपाल समूहले अध्यक्ष ओलीलाई अनुशासनको कारबाही गर्दै रिक्त पदमा माधवकुमार नेपाललाई अध्यक्षमा चयन गरेको थियो। ओलीले भने पार्टीमा कसैलाई पनि कारबाही नगरिएको र पुरानै संरचना कायम रहेको जनाएका हुन्। ओलीको जवाफमा नेपाल नेकपाका वरिष्ठ नेता रहेको उल्लेख छ। ‘पार्टीको वैधानिक व्यवस्थाबमोजिम मैले पठाएको बाहेक अन्य कसैले पठाएको अनधिकृत जानकारी अभिलेखीकरण हुनुको अर्थ पार्टीको एकता भंग भएको घोषणा हुन जान्छ’, जवाफमा लेखिएको छ, ‘यो कार्य आयोगले गर्नै सक्दैन।’

उनले दाहाल समूहले नेपाललाई अध्यक्ष चयन गर्नु औचित्यहीन भएको टिप्पणी गरेका छन्। उनले पद नै रिक्त नभएको अवस्थामा अध्यक्ष पदमा अर्काे व्यक्ति कसरी चयन हुन सक्छ भन्दै प्रश्न गरेका छन्। ‘जब नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीको प्रथम अध्यक्ष म स्वयं रहेको छु। द्वितीय अध्यक्षमा पुष्पकमल दाहाल रहनुभएको छ। यसरी दुवै अध्यक्ष रहेको अवस्थामा पद रिक्त भएको र सो पदमा माधवकुमार नेपाललाई चयन गरिएको भनी निजले समेत हस्ताक्षर गरी दायर गरेको निवेदन हकदैयाविहीन र औचित्यहीन छ’, ओलीको तर्क छ।

उनले महाधिवेशनमा पराजित भएको व्यक्ति अध्यक्ष हुनै नसक्ने दलिल पेस गरेका छन्। तत्कालीन नेकपा एमालेको २०७१ असार १६–२० मा सम्पन्न महाधिवेशनमा नेपाललाई आफूले अध्यक्ष पदमा पराजित गरेको प्रसंग उनले उल्लेख गरेका छन्। उनले पराजित व्यक्ति संविधानको व्यवस्थाविपरीत अध्यक्ष पदमा नियुक्त हुनै नसक्ने जीकिर गरेका हुन्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *