Shadow

काठमाडौ छोडेर बझाङ गएकी सोनिका कागती बेच्दै, फेरीएको रुप समेत चिन्नै नसकिने (भिडियो हेर्नुस्)
सोनिका रोकाय सामाजिक सञ्जालमा निकै चर्चित नाम हो । कलाकार, युट्युवर रोकाय अहिले आफ्नो जन्मथलो बझाङमा छन् । कोरोनाको जोखिम बढेसंगै मुलुकभर जारी भएको लकडाउनकाबीच बझाङ गएकी रोकाय अहिले पनि उतै समय विताउँदै छन् ।

काठमाडौंमा रहेर उनले बनाएका युट्युव भिडियो निकै चर्चित हुने गरेका थिए । अहिले उनले बझाङवाट सामाजिक परिवेशका भिडियो सार्वजनिक गर्दै आएकी छन् ।**भिडियो हेर्न तल क्लिक गर्नुहोला **

बुवा आमाले गरेका खेती किसानीका कामलाई सहयोग गर्दै उनले बिताएका गाउँले जिवन पनि वास्तवमै लोभलाग्दो छ । त्यहाँका मनोरम दृष्य उनले सार्वजनिक गरेका भिडियोमा देख्न सकिन्छ ।

केही वर्ष अघि उनले निर्माण गर्ने युट्युव कार्यक्रम वाओ नेपालमा दुई अर्थ लाग्ने शब्द प्रयोग हुने गर्थे भने त्यसमा प्रशासन भएका भिडियो सामग्री पनि सामान्य नागरिकका लागि अस्वभाविक लाग्ने खालका हुने गरेका थिए ।

त्यस्तो कार्यक्रम चलाए बापत निकै आलोचना सहदै आएकी सोनिकाले आफुले अब शैली परिवर्तन गर्ने बताएकी थिइन् । यस अघि आफुले बनाएका विषयवस्तु आफैलाई नराम्रो लागेको भन्दै म अब सुध्रिए भन्दै नयाँ कार्यक्रम द सोनिका शो सार्वजनिक गरेकी थिइन् ।

त्यसमा उनले सामाजिक विषयबस्तु उठाउँदै आएकी छन् । केही उनका ब्यक्तिगत जिवनका भिडियो पनि सार्वजनिक गर्ने गरेकी छन् । लामो समय देखि बझागंमा रहेकी उनले त्यहाँ आफ्नो आमाबुवा र परिवारले गरेको कृषि उत्पादनहरु प्रस्तुत गरेकी छन् ।

निकै साधारण भेषभुषामा देखिएकी सोनिका बुवाआमाको यस्तै मेहनतले दिएको प्रतिफलले आफुलाई पनि अभिप्रेरित गरेको बताउँछिन् ।

विश्वमै ह’लचल मच्चा’उने ‘एसियन हाइवे’ यसरी जोडियो नेपाल ! सकियो नेपालीको प्रतिक्षाको घडी (भिडियो हेर्नुहोस्)

विश्वमै ह’लचल मच्चा’उने ‘एसियन हाइवे’ यसरी जोडियो नेपाल ! सकियो नेपालीको प्रतिक्षाको घडी (भिडियो हेर्नुहोस्)

एसियाली राष्ट्रबीच सडक सञ्जाल विस्तार गर्ने सहमति अनुरूप ‘एसियन हाइवे’ मा नेपाल पनि जोडिएको छ। भारतले पश्चिम बंगाल हुँदै नेपालको काँकडभिट्टा नाकासम्म उक्त हाइवे विस्तारको काम सम्पन्न गरेको हो।

‘एसियन हाइवे’ सडक सञ्जालमा जोडिएसँगै नेपालको ग्रामीण स्तरको व्यवसायले पनि अन्तर्राष्ट्रिय बजारको सम्भावना बोक्ने आशा व्यवसायीको छ। झापा उद्योग वाणिज्य संघका अध्यक्ष तथा उद्यमी टीकाराज ढकाल भन्छन्, ‘एसियन हाइवेका कारण गाउँले किसानले उत्पादन गरेको कृषि उपज सहजै अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा पुग्नेछ।’ उक्त हाइवे पूर्वदेखि पश्चिम नेपालसम्म जोडिँदा देशका हरेक क्षेत्रमा फाइदा हुने ढकालले बताए।

एसिया उपक्षेत्रीय आर्थिक सहयोग–सडक सञ्जाल परियोजनाअन्तर्गत एसियाली विकास बैंकको सहयोगमा नेपालको पूर्वीद्वारस्थित मेची नदीमा चार लेनको ‘मितेरी पुल’ समेत बनेको छ। मेची नदीमा चार लेनको पुल निर्माणसँगै ‘ए क्लास’ को एसियाली राजमार्गसँग नेपालको पहुँच जोडिएको सडक विभागका महानिर्देशक केशवकुमार शर्मा बताउँछन्। ‘सडक सञ्जाल फराकिलो हुँदा सीमावर्ती नाका चलायमान हुन्छन्।’ मेची उद्योग वाणिज्य सघंका अध्यक्ष ऋषि तिम्सिना भन्छन्, ‘एसियन हाइवेको पहुँचले व्यापार प्रवद्र्धनका साथै बजारीकरण र आयात, निर्यातमा सहजता थपिन्छ।’

करिब डेढ अर्ब भारतीय रुपैयाँ ऋण सहयोगमा भारतले ६ लेन सडकसहित नेपाल–भारत सीमास्थित मेची नदीमा ७ सय ९० मिटर लामो पुल बनाएको हो। ‘जीर्ण र साँघुरो मेची पुलले धेरै असजिलो थियो। ठूला कन्टेनर आवतजावतमा कठिनाइ हुन्थ्यो।’, मेची भन्सार कार्यालय काँकडभिट्टाका भन्सार प्रमुख धु्रवराज विश्वकर्माले भने, ‘नयाँ पुल बनेपछि बाटो रहरलाग्दो भएको छ। अब साइकलदेखि ठूला कन्टेनर सीमा नाकामा घण्टौंसम्म रोकिनु पर्दैन।’ भारतले कलकत्ता पछि सिलिगुडी नजिकै न्यु जलवायुगुडीमा नेपाल बंगलादेश र भुटानसँगको व्यापारिक सम्बन्ध सहजताका लागि बन्दरगाह बनाएको उनले बताए।

२०७३ सालमा तत्कालीन प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवा र भारतीय समकक्षी नरेन्द्र मोदीबीच मेची नदीमा पुल निर्माण गर्ने सम्झौता भएको थियो। २०७४ फागुनबाट औपचारिक रूपमा पुल निर्माणको काम सुरु भएको थियो। नेपाल भारत सीमाको मेची नदीमा चार लेनको पुलसँगै काँकडभिट्टा बसपार्कसम्म चार लेनको फराकिलो सडक निर्माण भएको छ। जसलाई ‘एसियन हाइवे’ को एप्रोच रोड भनिएको छ।

उक्त सडकमा ढलसँगै विद्युतीय पोल राख्ने काम सम्पन्न भएसँगै साँझमा झन् आकर्षक र झलमल्ल देखिन्छ, काँकडभिट्टा। भारतले सीमावर्ती पश्चिम बंगालमा दुई वर्षअघि मात्रै एसियन हाइवे निर्माण गरेको थियो। उक्त सडक बनेसँगै काँकडभिट्टाबाट २८ किलोमिटर दूरीमा पर्ने सिलगुडी सहजरूपमा आवतजावत गर्न सकिने भएको छ।

नेपालका पूर्व–पश्चिम राजमार्ग र अरनिको राजमार्ग ‘एसियन हाइवे’ अन्तर्गत पर्छन्। पूर्व–पश्चिम राजमार्गलाई पनि चार लेनमा विस्तार गर्ने काम सुरु भइसकेको छ। एसियन हाइवे थाइल्यान्डको बैंककबाट सुरु भई म्यान्मार, बंगलादेश, भारत हुँदै नेपालको काँकडभिट्टाबाट पूर्व–पश्चिम राजमार्ग भएर भारतको दिल्ली हुँदै पाकिस्तानको कराँचीसम्म पुग्नेछ।

काँकडभिट्टा नेपालको लागि पनि विशेष नाका हो। पर्यटकीय दृष्टिकोणले यो नाका झन् विशेष मानिन्छ। जुन नाकाबाट एकै दिनमा तीन देश भारत, भुटान र बंगलादेश पुगी फर्किन सकिन्छ। पश्चिम बंगालको बागडुग्रा विमानस्थलबाट काँकडभिट्टा आइपुग्न आधा घण्टा र काँकडभिट्टाबाट भद्रपुर विमानस्थल आधा घण्टाको दूरीमा रहेकाले झापा हुँदै काठमाडौँ जाने पर्यटकलाई पनि सहज हुने देखिन्छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *