Shadow

३ बर्षे नानीलाई ढुङ्गाले टाउको कि’चेर मा-रेको ठाउँमा पुग्दा यस्तो देखियो | प्रत्यक्षदर्शीको भनाई (भिडियो हेर्नुहोस्)

३ बर्षे नानीलाई ढुङ्गाले टाउको कि’चेर मा-रेको ठाउँमा पुग्दा यस्तो देखियो | प्रत्यक्षदर्शीको भनाई..
याे पनि पढ्नुहोस्

अघिल्लो रात टेन्ट नै टाँगेर तनहुँको मानहुँकोटमा बस्न पुग्ने आन्तरिक पर्यटक टन्नै हुन्छन् । भोलिपल्ट बिहान सूर्योदयसँगै अग्लो डाँडाबाट दमौलीबजार छोपिने गरी कुहिराले बनाएको ‘ह्वाइट लेक’ (सेतो ताल) हेर्न पुग्छन् । उनीहरूलाई उक्त स्थानमा पुर्‍याएको हो, टिकटकले ।

भिडियो सेयरिङ सामाजिक सञ्जाल टिकटकमा पोखरा महेन्द्रपुलका निकेश नेवाका फलोअर्स दुई लाख छन् । उनी पोखरा वरपरका थरीथरी गन्तव्यमा पुगेर टिकटक बनाउँछन् । उनका भिडियोले लाखौं भ्युज पाउँछन् । व्यवसायीले उनलाई टिकटकमार्फत नै आफ्नो होटल, रेस्टुरेन्ट, सपिङ मलमा आएर टिकटक बनाइदिन आग्रह गर्छन् । टिकटकमा मानहुँकोटको चर्चा चलेपछि त्यहाँ पुगेर उनले पनि भिडियो बनाएर अपलोड गरे । उनीजस्तै टिकटकबाटै थाहा पाएर मानहुँकोट पुग्ने आन्तरिक पर्यटकको संख्या ह्वात्तै बढेको छ । त्यहाँ पुग्ने धेरैजसोले टिकटक बनाउने भएकाले मानहुँकोट ‘भाइरल’ छ । टिकटकले पर्यटकीय गन्तव्य मात्रै चिनाएको छैन, व्यवसायको समेत प्रवर्द्धन गरेको छ ।

तिहारअघिको एक शनिबार झन्डै १० हजार पर्यटक मानहुँकोट पुगेको तनहुँको व्यास नगरपालिका–५ का अध्यक्ष मोहनकुमार श्रेष्ठले बताए । ‘तीन किलोमिटरजति गाडी र मोटरसाइकलको जाम थियो,’ उनले भने, ‘यत्तिका मान्छे यसअघि आएका थिएनन् ।’ मानहुँकोट पुगेका अधिकांश युवाले टिकटिकमा देखेरै घुम्न आएको प्रतिक्रिया दिएको उनले बताए । भने, ‘धेरै रकम खर्च गर्दा पनि हुन नसक्ने प्रवर्द्धन टिकटकबाटै हुने रहेछ ।’ आन्तरिक पर्यटकको संख्या बढेपछि दमौलीको होटल व्यवसाय पनि फस्टाएको उनले सुनाए । पर्यटकको चाप बढेपछि नगरपालिकाले हाल दिनमा तीन सय जनालाई मात्रै प्रवेश दिएको छ ।

मानहुँकोट अघि काभ्रेको तीनधारे झरना पनि त्यसरी नै चर्चामा आएको गन्तव्य थियो । ‘बाहुबली झरना’ का नामबाट उक्त विशाल झरना पनि टिकटकमा भाइरल भएको थियो । काभ्रेकै बेथानचोक र इलामको श्रीअन्तुबाट पनि टिकटक भिडियो बनाउनेको संख्या बढेको छ । ती स्थानबाट समेत सूर्योदय र कुहिराको दृश्य अवलोकन गर्न सकिन्छ ।

टिकटकबाटै पछिल्लो पल्ट पोखरा र वरपरका पर्यटन व्यवसायको प्रवर्द्धन भइरहेको छ । पोखरा–२८ कालिकाको चार्ल्स हिल नजिकैको पोखरा हेभन रिसोर्ट टिकटकबाटै चर्चित बन्यो । थुम्कामा रहेको उक्त रिसोर्टबाट हिमशृंखलाको अवलोकन गर्न सकिन्छ । रिसोर्टमा भएको ग्लास टावर, पिङ, गेट र संरचनाले धेरैलाई आकर्षित गरेको सञ्चालक एवं प्रबन्धनिर्देशक प्रवेश राजभण्डारीले बताए । ‘केहीले यहाँ आएर टिकटक बनाउनुभएछ,’ उनले भने, ‘त्यसपछि धेरै जना टिकटकमा देखेको भन्दै आउन थाल्न्भुयो ।’

लकडाउन खुलेलगत्तै आन्तरिक पर्यटकको चाप बढ्दा रिसोर्टभित्र प्रवेश गर्न झन्डै एक घण्टा पालो पर्खनुपर्ने अवस्था आएको उनले सुनाए । बेलायतका युवराज चार्ल्सले २०३८ मा पदयात्राका क्रममा बास बसेको डाँडालाई चार्ल्स हिल भनिन्छ । टिकटकमै देखेपछि फेवाताल किनारको पामेमा रहेको पाल्म बिच एन्ड लाउन्ज खोज्दै पुग्ने ग्राहक उत्तिकै छन् । पाल्मको पातले बनाइएको गोलाकारमा पुगेर फोटो, भिडियो खिच्ने र टिकटक बनाउने मोहले आन्तरिक पर्यटक त्यहाँ पुग्छन् ।

टिकटकमा राख्ने भिडियो बनाउन प्याराग्लाइडिङ गर्नेको संख्या ठूलो छ । झन् पहिलेभन्दा आधा छुटमा प्याराग्लाइडिङ पनि गर्न पाइने भएकाले आन्तरिक पर्यटकको भीड थामिनसक्नु छ । प्याराग्लाइडिङ पाइलट आफैंले टिकटकमा भिडियो अपलोड गर्छन् । प्याराग्लाइडिङ पाइलट संग्राम थापा पर्यटकसँग उडान भर्दै गरेको भिडियो नियमित टिकटकमा राख्छन् । उनको टिकटकमा ८६ हजार फलोअर्स छन् । भिडियोमा १५ लाख लाइक छ । उनले प्याराग्लाइडिङ गराउँदै गरेको एक भिडियो २९ लाखपल्ट हेरिएको छ । टिकटक प्रयोगकर्ताले उनीसँग भिडियोको कमेन्टमै प्याराग्लाइडिङ गर्दा लाग्ने शुल्क र अन्य प्रश्न सोध्छन् । टिकटकमै भिडियो हाल्न धेरै युवाले प्याराग्लाइडिङ गरेको उनको अनुभव छ ।

एसियन गेम्सका पदक विजेता प्याराग्लाइडिङ पाइलट युकेश गुरुङ पनि टिकटकमा सक्रिय छन् । उनको एक भिडियो १२ लाखपल्ट हेरिएको छ । टिकटकले पनि प्याराग्लाइडिङ गर्ने पर्यटक ह्वात्तै बढेको उनी बताउँछन् । नारायण तिवारी, सञ्जीव थापा, एलिस थापालगायत प्याराग्लाइडिङ पाइलटले पनि टिकटकबाटै व्यवसाय प्रवर्द्धन गरिरहेका छन् ।

पर्वतको कुस्मा र बागलुङको बलेवामा दसैंपछि सुरु भएको साहसिक गन्तव्य द क्लिफ नेपाल प्रालिले व्यवसाय प्रवर्द्धन गर्न टिकटकलाई माध्यम बनाएको छ । प्रालिले आधा किलोमिटर लामो पुल कालीगण्डकीको खोचमा बनाएको छ । उक्त पुलमा विश्वकै अग्लो स्विङ र दोस्रो अग्लो बन्जी छ । रिसोर्टमै स्काई साइक्लिङ र गुलेली शैलीको पिङसमेत छ । द क्लिफ नेपालको टिकटकमा ५२ हजार फलोअर्स छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *