Shadow

बर्दघाटमा दाइकै मिल्ने साथिले दाईलाई सिध्याए पछि बहिनिहरु सम्हालीन सकेनन। प्रत्यक्षदर्शी यसोभन्छन

बर्दघाटमा दाइकै मिल्ने साथिले दाईलाई सिध्याए पछि बहिनिहरु सम्हालीन सकेनन। प्रत्यक्षदर्शी यसोभन्छनयाे समचार पनि पढ्नुहोस्

यमपञ्चक अर्थात् तिहारको चौथो दिन आज गाई, गोरु र गोरु जोत्ने हलीको समेत पूजा गरी हली तिहार पर्व मनाइँदैछ । गाईलाई पूजा गर्नाले गाईबाट आमाबाट पाएजस्तै माया पाइने धार्मिक विश्वासमा गाईपूजा गर्ने परम्परा रहेको हो । गाईको दूध, गहुँत र गोबर पवित्र हुने भएकाले पनि गाईको पूजा गर्ने गरिएको नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिका अध्यक्ष प्रा डा रामचन्द्र गौतमले जानकारी दिनुभयो ।आधुनिक विज्ञानले समेत स्थानीय गोरस विभिन्नि रो’गहरुमा अ’चुक औ’षधिका रूपमा प्रयोग गर्दा मानव स्वास्थ्यलाई फाइदा पुग्ने भनी अनुसन्धानबाट प्रमाणित गरेपछि गाईको महत्व अझ बढेको अनुसन्धानमा संलग्न गो’ब्रती योगी सोमराजले बताउनुभयो ।

आजैका दिन कृषि कर्म गर्न हलो जोतेर वर्षभर साथ दिने गोरुलाई समेत पूजा गरी मीठो मीठो खान दिने गरिन्छ । गोरुको साथमा जोत्ने हलीलाई समेत पूजा गरी खाना खुवाइन्छ । यसैले आजको दिनलाई गाईतिहार र हलीतिहार समेत भन्ने गरिन्छ । आज गाई, गोरु र हलीलाई समेत मीठा कुरा खान दिइन्छ ।आजैका दिन बेलुकी घर घरमा ‘देऊ शुभ’ भनी देउसी खेल्ने गरिन्छ । देऊ शुभ भन्ने क्रममा अपभ्रंश भई देउसी भएको समितिका अध्यक्ष गौतमले जानकारी दिनुभयो ।कार्तिक शुक्ल प्रतिपदाका दिन यो पर्व मनाउने गरिएको छ ।

ने’वार स’मुदायका मानिसहरुले भने आज बेलुकी आत्म (म्ह) पूजा गरी मनाउँदैछन् । आत्मा नै सबैभन्दा ठूलो हो भन्ने मान्यताअनुसार म्ह पूजा गर्ने परम्परा बसेको हो ।विगत वर्ष जस्तै म्ह पूजा आज र भोलि गर्न नेवार स’मुदाय विभाजित भएका छन् ।

आजैका दिन बेलुकी घर घरमा ‘देऊ शुभ’ भनी देउसी खेल्ने गरिन्छ । देऊ शुभ भन्ने क्रममा अपभ्रंश भई देउसी भएको समितिका अध्यक्ष गौतमले जानकारी दिनुभयो ।कार्तिक शुक्ल प्रतिपदाका दिन यो पर्व मनाउने गरिएको छ

नेपाल संवत्कै दिन आत्म पूजा गर्नेले सोमबार गर्न लागेका हुन् । म्ह पूजाको प्रचलन पाँच हजार वर्षदेखि चलिआएकाले एक हजार १४१ वर्ष अघिदेखि शुरु भएको नेपाल सं’वत्सँग जोड्नु नहुने समितिका सदस्य की’र्तिमदन जोशीले बताउनुभयो ।धर्मशास्त्र र ज्योतिष विषयमा नजानेकाले राजनीतिक दबाबका भरमा चाडबाडमाथि ह’स्तक्षेप गर्दा यस्तो समस्या आएको उहाँको भनाइ छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *