Shadow

बिप्लबका छोरा प्रकाश र दुर्गा प्रसाईं बिचको पछिल्लो अडियो रेकर्ड बाहिरियो (भिडियो सहित हेर्नुहोस)
बिप्लबका छोरा प्रकाश र दुर्गा प्रसाईं बिचको पछिल्लो अडियो रेकर्ड बाहिरियो (भिडियो सहित हेर्नुहोस)

२०७१ साल साउनमा तत्कालिन उर्जामन्त्री राधाकुमारी ज्ञवालीले सिन्धुपाल्चोकमा नि’र्माणाधिन एक सय दुई मेगावाटको मध्यभोटेकोसी आ’योजनाबाट कुलमान घिसिङ ह’टाएर हितेन्द्रदेव शाक्यलाई पठाएकी थिइन् । त्यतिबेला प्राधिकरणको व्यापार विभागका निर्देशक हितेन्द्रलाई प’ठाइएर कुलमानमलाई लामो समय का’मबिहीन बनाइएको थियो । सं’योग हो वा नि’यतपूर्वक सात वर्षपछि नेकपाकै सरकारले प्राधिकरणको कार्यकारी निर्देशक कुलमान ह’टाइएर हितेन्द्रदेवलाई ल्याइएको छ ।

कुनै बेला उनलाई प्राधिकरणमा बस्ने कुर्सी र कोठासमेत दिइएको थिएन । त्यतिबेला प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक थिए,‘मुकेश काफ्ले ’ । चिलिमे जलविद्युत कम्पनीको लागनी रहेको मध्यभोटेकोसीको ठेक्का प्रक्रिया पूरा गरेर सुरुङ निर्माण शुरु गर्नै लाग्दा ज्ञवालीले एकल निर्णय गरेर घिसिङ हटाएकी थिइन् ।स्थानीय तहमा देखिएको राजनितिक खि’चातानी र ठेण्डरको झ’न्झटिलो प्रक्रिया पूरा गरेपछि कुलमानलाई यता न उता जस्तै बनाइएको थियो । आयोजना निर्माण शुरु गर्ने बेलामा घिसिङलाई न’हटाउन माग गर्दै राजनीतिक दल, कर्मचारी र स्थानीयले वि’रोध गरेपनि सुनुवाई भएन ।

कुलमानलाई रातारात ह’टाएपछि मध्यभोटेकोसीको निर्माणमा विभिन्न वाधा सिर्जना भएको थियो । कुलमानले मध्यभोटेकोसीलाई अघि बढाउन निकै मेहेनत गरेका थिए ।स्थानीय स’मस्या हल गर्न उनले केन्द्रीय राजनीतिक ने’तृत्वसँग पटक–पटक छलफलसमेत गरेका थिए । उनलाई भोटेकोसीबाट ह’टाएको असर अहिलेसम्म पनि परिरहेको छ । २०१७ मा पूरा गर्ने लक्ष्य राखेर निर्माण शुरु गरिएको मध्यभोटकोसीको तो’किएको म्याद समाप्त भएकै तीन वर्ष पूरा हँुदा पनि विद्युत उत्पादन शुरु गर्ने मिति अनुमान गर्न सक्ने अवस्था छैन ।

मध्यभोटेकोसी अहिलेसम्म पनि ल’थालिङ्ग अवस्थामा छ । अहिले पनि कुलमानलाई प्राधिकरणको कार्यकारीबाट न’हटाउन र पुनः नियुक्ति गर्न जनस्तरबाटै ठूलो द’बाव दिएपनि सरकारले टे’रेन । अन्ततः कुलमान गत भदौं ३१ मा प्राधिकरणबाट निवृत्त भए ।उर्जामन्त्री बर्षमान पुनले कुलमानलाई नै कार्यकारी निर्देशकमा पुनः नियुक्ति गर्न मन्त्रीपरिषद्मा प्रस्ताव लगेपनि प्रधानमन्त्री केपी ओलीले अ’स्विकार गरेपछि कुलमान नि’वृत्त भएका हुन् ।यस पटक पनि कुलमानको ठाउँमा हितेन्द्रलाई ल्याइएको छ । उनलाई उर्जा मन्त्रालयले प्राधिकरणको निमित्त कार्यकारी निर्देशकमा नि’युक्त गरेको छ ।

उर्जा, जलस्रोत तथा सिंचाइ मन्त्रालयले आइतबार(अस्ती) शाक्यलाई निमित्त कार्यकारी निर्देशकमा नि’युक्त गरेको हो । प्राधिकरणको सहायक कम्पनी एनइए इन्जिनियरिङमा काजमा काम गरिरहेका शाक्यलाई फि’र्ता बोलाएर उक्त जि’म्मेवारी दिइएको हो । उनी प्राधिकरणका बरिष्ठ उपकार्यकारी निर्देशक हुन् ।उर्जामन्त्री पुनले गत २१ गते नै शाक्यलाई फिर्ता बोलाउन निर्देशन दिएका थिए । कुलमान न’हटाउन सडक र सञ्चारमाध्यमबाट द’बाव सिर्जना गरेका बेला सरकारले तत्काल शाक्यलाई ल्याउदा झन् वि’रोध हुने भयले त्यतिबेला प्राधिकरणकै निर्देशक लेखनाथ कोइरालालाई निमित्त कार्यकारी तो’किएको थियो ।

प्राधिकरणमा निमित्तपछि निमित्त कार्यकारी निर्देशक बनाएको सम्भवतः यो पहिलो घ’टना हो । वार्षिक ८ अर्ब घाटामा रहेको प्राधिकरणलाई कुलमानले आफ्नो चार बर्से कार्यकालमा ११ अर्ब नाफामा लगेका थिए । लोडसेडिङ अन्त्य गरेको भन्दै जनस्तरबाट उनको निकै प्रशंसा भएको थियो । तर प्रधानमन्त्री ओलीले उनलाई पनुः नियुक्ति दिन न’मानेपछि मन्त्री पुनले लगेको प्रस्ताव स्वतः नि’स्क्रीय भएको थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *