ओडार भित्र भेटियो अनौठो घर | गुफामा ८ बर्ष देखि बस्दै आएकि आमालाई हेर्नुहोस् Salyan Nepal

रोचक


काठमाडौँ — साउदी अरबका ५ सय कम्पनीले नेपाली श्रमिक लैजान नेपाली दूतावासमा आवेदन दिएका छन् । रियादस्थित नेपाली दूतावासका अनुसार अनलाइनबाट मागपत्र दिन सूचना सार्वजनिक गरेलगत्तै ती कम्पनीले आवेदन दर्ता गरेका हुन् ।
‘नेपालबाट श्रमिक ल्याउन मागपत्र प्रमाणीकरण गर्न दूतावास आइराख्नुपर्दैन,’ साउदीका लागि नेपाली राजदूत महेन्द्रसिंह राजपुतले भने, ‘अहिलेसम्म ५ सयभन्दा बढीले आवेदन दिइसकेका छन् ।’
दूतावासमा गत चैतदेखि बन्द भएको मागपत्र प्रमाणीकरण माघको तेस्रो सातादेखि सुरु भएको छ । आवेदन दिएका कम्पनीले कति नेपाली श्रमिक माग गर्ने भन्ने प्रस्ट भइसकेको छैन । रोजगारदाताको अवस्था हेरी प्रमाणीकरण थालिएको राजदूत राजपुतले जानकारी दिए । योसँगै कोरोना र लकडाउनका कारण बन्द श्रम गुमाएका नेपालीले राम्रो अवसर पाउने भएका छन् । वैदेशिक रोजगारसम्बन्धी मागपत्र जाँचबुझ निर्देशिकाअनुसार दूतावासले रोजगारदाता संस्थामा नेपाली श्रमिक भए उनीहरूको अवस्था, रोजगारदाताले श्रमिकलाई उपलब्ध गराउने न्यूनतम पारिश्रमिक एवं सेवा सुविधा र विगत तीन महिनाको पारिश्रमिक वितरणको अवस्था हेरेर मात्रै मागपत्र प्रमाणीकरण गर्नुपर्ने प्रावधान छ । श्रमिकको कार्यस्थल, आवास, स्वास्थ्य र सुरक्षासम्बन्धी अवस्था, रोजगारदाता कालो सूचीमा परे/नपरेको, रोजगारदाताको वैधानिकता, रोजगारदाताले श्रम गन्तव्य मुलुकको सरकारबाट प्राप्त नेपाली श्रमिक माग गर्न दिएको स्वीकृतिसम्बन्धी कागजात पनि दूतावासले अध्ययन गर्नेछ ।

दूतावासले अहिले नेपाली श्रमिक ल्याउन अनुमति दिए पनि श्रमिक भने मार्च १५ पछि मात्रै साउदी जान पाउनेछन् । साउदीले श्रम बजार सुधार गर्न मार्च १५ पछि नयाँ नियम कार्यान्वयनमा आउने भएकाले त्यसपछि मात्रै श्रमिक पठाउन पाइने राजदूत राजपुतले जानकारी दिए । त्यपसपछि जाने श्रमिकले सुधारिएको स्पोन्सर प्रणालीमा श्रम गर्न पाउनेछन् । त्यस्ता श्रमिक रोजगार करार अवधि समाप्त भएपछि रोजगारदाता कम्पनीको अनुमतिबिना स्वदेश फर्कन पाउँछन् । मानव संसाधन मन्त्रालयका अनुसार करार अवधि सकिएपछि साउदीबाट बहिर्गमन हुन रोजगारदाताको अहिलेजस्तो बाध्यकारी अनुमति चाहिँदैन । तर करार अवधि भने पूरा गर्नुपर्छ । करार अवधि कति वर्षको हुन्छ भने निर्धारण गरिएको छैन ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *