भाइ’रल बाघको साथी दिपेश र सुनन आमा आरध्य पहिलोपटक मिडियामा , २ भाइरलको पर्यो ट’क्कर Dipesh & Aaradhya

राजनीति

भाइ’रल बाघको साथी दिपेश र सुनन आमा आरध्य पहिलोपटक मिडियामा , २ भाइरलको पर्यो ट’क्कर Dipesh & Aaradhya
याे समचार पनि पढ्नुहोस्

राष्ट्रिय सभामा पौडेलले झूटो खबरमाथि विश्वास गरेर बोल्नुका अघि नै १९ पुसमा प्रधानमन्त्री ओलीले यही झूटमाथि टेकेर लाञ्छना लगाएका थिए । जबकी प्रधानमन्त्रीले त्यस्तो आरोप लगाउनुअघि नै फेक न्युज फैलिएको तथ्यसहित पुष्टि भइसकेको थियो ।

तर ओलीले त्यसलाई नजरअन्दाज गर्दै सोही विषयलाई सत्य झै मानेर भाषण दिए । विरोधीप्रति निर्मम रुपमा प्रस्तुत हुन रुचाउने ओलीले कार्यक्रममा नेता रावलको नाम त लिएनन् तर फेक न्युजमाथि नै टेकेर भने, ‘एउटा नेताले चर्को भाषण गरेछ । केपी ओलीमा महिलाको किड्नी लगाएर दिमाग नै बिग्रियो भनेर ।’ फेक न्युजलाई विश्वास गरेका ओली यतिमै अडिएनन् । उनले थपे, ‘महिलामाथि कत्रो अपमान हो । महिलाको त किड्नीमात्र लगायो भने पनि मान्छे पागल हुन्छ अरे ।’
गलत तथ्यमाथि विश्वास गर्दै ओलीले भाषण गरेको यो पहिलो पटक भने थिएन । आफूले बोल्ने तथ्य तथ्यांकको स्रोत र आधिकारिकतामाथि उतिसारो सचेत नहुने तर आफ्नो तर्क बलियो पार्न अनेकन गलत तथ्यांकको पछि सहारा लिने प्रधानमन्त्री ओलीको पुरानै बानी हो । असार ४ मा राष्ट्रिय सभामा बोल्दै प्रधानमन्त्री ओलीले सामाजिक सन्जालमा भाइरल भइरहेको एउटा गलत तथ्यमाथि टेकेर बोलेका थिए ।

इटालीमा कोरोना संक्रमितको ग्राफ ह्वात्तै बढिरहेका बेला सामाजिक सञ्जालमा केही वाक्य लेखिएको एउटा तस्बिर भाइरल भइरहेको थियो । इटालीका प्रधानमन्त्री गिउसेप्पे कोन्ट रोइरहेको भन्दै भाइरल बनाइएको उक्त तस्बिरमा हाम्रो नियन्त्रण गुम्यो, संक्रामक रोगले हामीलाई मारिरहेको छ, सम्भवतः सबै प्रयासहरु सकिए, अब आकाशतिर हेर्नुको विकल्प छैन लेखिएको थियो ।

जबकी अन्तर्राष्ट्रिय तथ्य जाँचकीहरुले उक्त फोटो इटालीका प्रधानमन्त्रीको पनि नभएको र उनले त्यस्तो कहिल्यै नभनेको भनेर उक्त खबर फेक भइसकेको लेखिसकेका थिए । तर प्रधानमन्त्री ओलीले भने सोही फेक खबरमाथि विश्वास गर्दै राष्ट्रिय सभामा भनेका थिए, ‘अब भगवानको भरोसा छ, हामीबाट केही पनि हुन सक्दैन भनेर विभिन्न देशका कार्यकारी प्रमुखले भनेको र लाचारी प्रकट गरेको हामीले देखेका छौं ।’ उनले कार्की ब्याङक्वेटमा जस्तै उक्त भाषणमा पनि इटालीको नाम त लिएनन्, तर प्रधानमन्त्रीको भाषणाको सारमा सामाजिक सञ्जालमार्फत फैलिएको फेक सूचनाको प्रभाव प्रष्ट देखिन्थ्यो ।

सार्वजनिक पद धारण गरेका व्यक्तिका भनाइ र दाबी कति सही छन् भनेर तथ्य जाँच गर्ने अनलाइन पोर्टल साउथ एसिया चेकका सम्पादक दीपक अधिकारी प्रधानमन्त्रीकै तहबाट झूटो स्थापित भइसकेको तथ्यमाथि टेकेर बोल्ने अभ्यासलाई आफ्नो एजेन्डा स्थापित गर्न फेक न्युजलाई हतियार बनाउने शैलीका रुपमा टिप्पणी गर्छन् ।

उनले भने, ‘सत्य असत्यको ख्याल नगरी आफ्नो अघि जम्मा भएका मान्छेले जे मन पराउँछन् त्यही बोल्ने र वाहवाही बटुल्ने शैली प्रधानमन्त्रीले अँगालेको देखिन्छ । त्यही शैलीबाट उनका नेताहरु पनि धेरथोर प्रभावित छन् ।’ उनले भीडले जे मन पराउँछन् त्यही बोल्ने शैलीले सधैं टिकिराख्‍न नसकिने बताउँदै भने, ‘झूटा कुराहरुको जाँच पडताल हुन समय लाग्न सक्छ । तर त्यही सत्य त एकदिन स्थापित हुन्छ नै । केही मान्छेलाई केही समय ढाँट्न सके पनि सबैलाई सधैं ढाँट्न सकिँदैन ।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *