Shadow

१३ बर्षदेखी श्रीमानको पर्खाइमा श्रीमती/बुढी रैछ घरमा मलाई फसायो , फरा’र बाबाको खोजिमा १३ बर्षीय छोरी

१३ बर्षदेखी श्रीमानको पर्खाइमा श्रीमती/बुढी रैछ घरमा मलाई फसायो , फरा’र बाबाको खोजिमा १३ बर्षीय छोरीयाे पनि पढ्नुहोस् र सेयर गराै

बुद्ध जन्मभूमिबारे अन्य देशको पाठ्यक्रममा पनि त्रुटि भए सच्याउनुपर्छ : प्रधानमन्त्री

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले धर्मका नाममा परस्परमा घृणा तथा द्वेष फैलाउने काम बन्द हुनुपर्ने बताएका छन्।
कीर्तिपुर नगरपालिकाको चोभारस्थित सुलक्षण कीर्ति विहार परिसरमा ‘शान्ति सुद्धम्मावासा’ ज्येष्ठ नागरिक आवास गृहको आज शिलान्यास गर्दै उनले धर्मको मूलमन्त्र शान्ति र मेलमिलाप तथा एकता हुनुपर्ने बताए।

‘हरेक धर्म मेलमिलापका लागि हुनुपर्छ, फाटोको निम्ति होइन’, उनले भने, ‘बुद्ध दर्शनले हामीलाई यस कुरामा प्रष्ट गरेको छ।’
प्रधानमन्त्री ओलीले शान्तिका अग्रदूत भगवान गौतम बुद्ध नेपालको भूमिमा जन्मिएको भए पनि बुद्ध धर्मको प्रचार र लुम्बिनीको विकासमा विदेशीको भर पर्नुपर्ने अवस्थालाई अन्त्य गर्न सरकार लागिपरेको बताए।

बुद्ध जन्मभूमिबारे फैलाइएका भ्रम पछिल्ला समय विश्वभरबाट हट्दै गएको उल्लेख गर्दै अमेरिकाले विद्यालयको पाठ्यक्रमबाट बुद्धको जन्मभूमिसम्बन्धी भ्रम सच्याएको जानकारी पाएको बताए।‘अमेरिकाले बुद्ध नेपालमा नभई अन्यत्रै जन्मिएको भन्ने विषय पाठ्यपुस्तकबाट हटाएर नेपालमै जन्मिएको भनेर लेखेको छ’, उनले भने, ‘अन्य देशको पाठ्यक्रममा पनि त्रुटि भएको भए म सच्याउन आग्रह गर्दछु।’

लुम्बिनीलाई विश्वभरका बौद्धमार्गीको आस्थाको केन्द्रका रूपमा विकास गरिने उल्लेख गर्दै उनले लुम्बिनीमा निर्माण गर्न लागिएको पाँच हजार क्षमताको ध्यान केन्द्रको निर्माण सम्पन्न हुने क्रममा रहेको बताए। प्रकृति र मानवबीच अन्योन्याश्रित सम्बन्ध रहेको बताउँदै प्रधानमन्त्रीले लुम्बिनीलाई प्रकृतिमय, मानवमैत्री, जीवनमैत्री ध्यान केन्द्रका रूपमा विकास गरिने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे।

‘पारिस्थितिक प्रणालीको नमूनाका रूपमा हामी लुम्बिनीलाई विकास गर्दैछौं’, उनले भने। पछिल्ला समय सत्यभन्दा स्वार्थ ठूलो भइरहेकाले समाजमा द्वन्द्व बढ्दै गएको भन्दै उनले स्वार्थको भन्दा पनि सत्यको पूजारी बन्न अपिल गरे। स्वार्थ हावी हुँदा आफूले देश र जनताको पक्षमा काम गर्दा पनि कुनै पक्षबाट सहयोग नपाएको प्रधानमन्त्रीले बताए।

समृद्ध नेपाल सुखी नेपालीको राष्ट्रिय आकाङ्क्षालाई पूरा गर्न सरकार लागिपरेको उल्लेख गर्दै उनले अब कुनै पनि नेपालीले असुरक्षा र अभाव महशुस गर्नु नपर्ने बताए। ‘अब कसैले पनि म हेपिएँ, ठगिएँ, असुरक्षित र अभावग्रस्त छु भन्ने महशुस गर्नु पर्दैन, सरकार आवश्यक र औचित्यका आधार तथा जैविक र न्यायोचित रूपमा प्राप्त गर्नुपर्ने कुरा पूरा गर्न तयार छ।’

चन्दा नदिएकै भरमा केही अवाच्छित तत्व व्यक्ति हत्यामा उत्रिएका भए पनि सरकार हत्या हिंसा रोक्न क्रियाशील रहेको बताए।
सबैले निर्भय भएर बाँच्न पाउने वातावरण सिर्जना गर्ने उनको भनाइ थियो। कीर्तिपुर नगरपालिकाका प्रमुख रमेश महर्जनले आफू सो क्षेत्रमा सर्वदलीय संयन्त्रमा रहँदैदेखि नै विहारको विकासमा लागेको जानकारी गराउँदै ज्येष्ठ नागरिक आवास गृहको निर्माणमा सक्दो सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता व्यक्त गरे।

विहारका प्रमुख डा अनोजा गुरुमांले ज्येष्ठ नागरिकलाई सम्मान र सुविधाका लागि ३० करोड रुपैयाँको लागतमा आवास गृह निर्माण गर्न लागिएको बताए। सो अवसरमा प्रधानमन्त्री ओलीले आवास गृह निर्माण गर्न धर्मपत्नी राधिका शाक्यका तर्फबाट पाँच लाख रुपैयाँ सहयोग उपलब्ध गराउने घोषणा गरेकी थिइन्।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *