Shadow

जिवनको बिहेमा रमेश प्रसाईं भातख्वाउरे भएर जादा के के भयो हेर्नुस्,,बुवाआमा खोइ Zeewan Bista,Ramesh

जिवनको बिहेमा रमेश प्रसाईं भातख्वाउरे भएर जादा के के भयो हेर्नुस्,,बुवाआमा खोइ Zeewan Bista,Ramesh
भिडियो हेर्नुहोस्याे समचार पनि पढ्नुहोस् र सेयर गराै

भिजिट भिसामा कामदार पठाउन पासपोर्ट संकलन गरिरहेका ४ वटा म्यानपावरलाई शुक्रबार वैदेशिक रोजगार विभागले छापा हानेको थियो ।

विभागले भिजिट भिसामा कामदार पठाउन पासपोर्ट संकलन गरिरहेका सिनामंगलस्थित स्काई अफ द वोड, इम्पावर ह्युमेन रिसोर्सेज म्यानेजमेन्ट प्रालि, सुर्खेत ओभरसिज प्रालि र स्काई ब्लु इन्टरनेशनल ओभरसिज प्रालिमा आकस्मिक अनुगमन गरेको थियो । ती म्यानपावरले भिजिट भिसामा कामदार पठाउन प्रयोग गरेको राहदानी र केही महत्वपूर्ण कागतजागत जफत गरेको विभागले जनाएको छ ।

भिजिट भिसामा कामदार पठाउन म्यानपावरसँगै ट्राभल एजेन्सी समेत सक्रिय रहेको तथ्य फेला परेको छ । स्काई ब्लु इन्टरनेशनल ओभरसिज प्रालिसँग मिलेर मल्टिपल ट्राभल एण्ड टुर्स प्रालिले भिजिट भिसामा कामदार पठाइरहेको विभागका अनुगमन अधिकृत कुशल बरालले जानकारी दिएका छन् ।

शुक्रबार वैदेशिक रोजगार विभागले भिजिट भिसामा कामदार युएई पठाउनका लागि राहदानी संकलन गर्दै आएका ४ वटा म्यानपावर र एउटा ट्राभल छापा हानेको विभागका अनुगमन अधिकृत बरालले बताए । ‘भिजिट भिसामा जानु नराम्रो पक्ष होइन । तर, भिजिट भिसामा भनेर वैदेशिक रोजगारीमा कामदार पठाउनु अवैध धन्दा हो । यस्तो काम गर्ने व्यक्तिगत र संस्था दुवैलाई कारवाही हुन्छ,’ उनले भने, ‘ट्राभल एजेन्सीले भिजिट भिसामा कामदार पठाउनु अवैध हो । भिजिट भिसाका नाममा महिला कामदार खाडीका देश पुर्‍याउने गरेका छन् । यसरी महिला कामदार खाडीका देश पुर्‍याउन सञ्जाल भत्काउन विभाग लागि परेको छ ।’

दर्जनभन्दा धेरै ट्राभल एजेन्सी भिजिट भिसामा कामदार पठाइरहेको सूचना विभागमा आएको उनको भनाइ छ । विभागले सुर्खेत म्यानपावरले भिजिट भिसामा ११ जना कामदार युएई पठाउन लागेको राहदानीसहित केही कागतजात समेत फेला परेको थियो ।

भिजिट भिसामा कामदार पठाउने म्यानपावरलाई कारवाही

अनुगमन गरेको म्यानपावर र ट्राभल एजेन्सीबाट २ हजारभन्दा धेरै राहदानी फेला परेको विभागले जनाएको छ । कतिपय म्यानपावरले भिजिट भिसामा कामदार पठाउन कागतजात समेत बनाइरहेको कम्प्युटर समेत जफत गरेर अनुगमन सुरु गरेको विभागका महानिर्देशक कुमारप्रसाद दहालले जानकारी दिए ।

कोरोना भाइरसका कारण बन्द भएको अन्तर्राष्ट्रिय हवाई सेवा सञ्चालनमा आएपछि म्यानपावरका एजेन्ट र व्यक्तिले यूएई भिजिट भिसामा कामदार पठाइरहेको विभागले सूचना पाएका आधारमा अनुगमनलाई तीब्रता दिइरहेको उनको बताए । ‘भिजिट भिसामा कामदार पठाउने म्यानपावरलाई कानुनी कारवाही हुन्छ । भिजिट भिसामा कामदार पठाउन म्यानपावरलाई वैदेशिक रोजगार ऐनअनुसार कारवाही हुन्छ,’ उनले भने, ‘कोरोना भाइरसको महामारीमा भिजिट भिसामा जान सक्ने अवस्था छैन । यस्तो बेला भिजिट भिसामा कामदार पठाउनु नै रहस्यको विषय हो ।’

भिजिट भिसामा जाने व्यक्ति कुन भिसामा जाँदैछौं भनेर बेखबर छन् । कतिपयलाई प्रलोभन देखाएर भिजिट भिसाको व्यापार भइरहेको उनको भनाइ छ ।

भिजिट भिसामा यूएई जाने व्यक्तिसँग टिकटसहित सेटिङका लागि प्रतिव्यक्ति २ लाख ५० हजार रुपैयाँ दलाललाई बुझाउने गरेको भिजिट भिसामा जाने महिलाहरुले बताएका छन् । नेपालमा भिजिट भिसामा जाने प्रायः सबै राति २ बजेको एयर अरेबियाको उडानमार्फत पठाइने गरिएको छ । भिजिट भिसामा प्राय: महिलाहरु मात्र पठाइरहेको सूचना आएको विभागले जनाएको छ ।

सरकारले भिजिट भिसामा खाडी मुलुक र मलेसिया जान रोक लगाए पनि मानव तस्करले सेटिङ मिलाएर नेपाली कामदार त्रिभूवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट दिनहुँजसो पठाइरहेका छन् । हाल दैनिक युएई भिजिट भिसा २ सयभन्दा धेरै नेपाली दलालले पठाइरहेका छन् । जसमध्ये १ सय ५० जना महिला रहेको अध्यागमन विभागको तथ्यांकमा उल्लेख छ ।

तस्करले अध्यागमन विभागका कर्मचारी, प्रहरी र एयरलाइन्सका कर्मचारीबीच सेटिङ मिलाएर भिजिट भिसा भएकालाई उतै काम गर्ने गरी खाडी मुलुक पठाउने गरेका हुन् ।

यूएईलगायतका विभिन्न देशमा राम्रो काम र सेवासुविधाको प्रलोभनमा भिजिट भिसामा पठाएका श्रमिकहरू ठगीमा पर्ने क्रम सुरु भएको भन्दै प्रलोभनमा परी भिजिट भिसामा वैदेशिक रोजगारीमा नजान विभागले सूचना समेत जारी गरेर सम्बन्धित निकायसँगै व्यक्तिलाई जानकारी गराएको छ । सिलापत्र बाट साभार गरिएको

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *