Shadow

पाँचथर निवासी सिता राईको नाक कान घाटीमा घा’उनै घा’उ आर्थिक अभावले उप’ चार गर्न सकिएन (सके सहयोग गराै कि सेयर गराै)

पाँचथर निवासी सिता राईको नाक कान घाटीमा घा’उनै घा’उ आर्थिक अभावले उप’ चार गर्न सकिएन
याे समचार पनि पढ्नुहोस्

अरु समयमा निकै चहलपहल हुने ताप्लेजुङको उच्च हिमाली गाउँ तोक्पेगोला आजकल सुनसान छ । हिउँदको जाडो छल्न चौँरी गोठसहित स्थानीयवासी तल्लो क्षेत्रमा सरेपछि तोक्पेगोला सुनसान बनेको हो ।यहाँका स्थानीयवासी जाडोको मुख्य समय मङ्सिर, पुस र माघसम्म तल्लो क्षेत्रमा सरेर बस्ने गरेका छन् । अरु समयमा भने पुनः तोक्पेगोलामै गएर आफ्नो व्यवसायमा सक्रिय हुन्छन् । पर्यटकीय क्षेत्र तोक्पेगोला मिक्वाखोला गाउँपालिका–५ पापुङमा पर्छ ।झण्डै चार हजार मिटरको उचाइमा पर्ने सो गाउँका स्थानीयवासीले व्यावसायिकरूपमा याक, चौँरी गोठ पाल्ने गरेका छन् भने जडीबुटी सङ्कलन तथा व्यापारसमेत गर्ने गरेका छन् ।

चिसोका कारण सबै परिवार तल्लो क्षेत्रमा झरेपछि कात्तिक दोस्रो सातादेखि नै बस्ती पूरै खाली रहेको पापुङ प्रहरीचौकीका इञ्चार्ज धनराज तुम्बापोले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार उनीहरु तल्लो क्षेत्रमा पर्ने दुङ्गिम, लाम्छाङलगायतका ठाउँमा सरेर बसेका छन् ।पशुपालक किसान आफ्नै काम धन्दामा व्यस्त रहे पनि केही भने यही मौकामा घुमघाम र आफन्त भेटघाटका लागि काठमाडौँ, भारतको सिक्किम, दार्जिलिङलगायतका ठाउँमा जाने गरेको स्थानीय मिलन शेर्पाले बताउनुभयो । कतिपय आफ्ना छोराछोरी भेट्न निस्कने गर्छन् ।

चिसोका कारण सबै परिवार तल्लो क्षेत्रमा झरेपछि कात्तिक दोस्रो सातादेखि नै बस्ती पूरै खाली रहेको पापुङ प्रहरीचौकीका इञ्चार्ज धनराज तुम्बापोले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार उनीहरु तल्लो क्षेत्रमा पर्ने दुङ्गिम, लाम्छाङलगायतका ठाउँमा सरेर बसेका छन् ।पशुपालक किसान आफ्नै काम धन्दामा व्यस्त रहे पनि केही भने यही मौकामा घुमघाम र आफन्त भेटघाटका लागि काठमाडौँ, भारतको सिक्किम, दार्जिलिङलगायतका ठाउँमा जाने गरेको स्थानीय मिलन शेर्पाले बताउनुभयो । कतिपय आफ्ना छोराछोरी भेट्न निस्कने गर्छन् ।

त्यस क्षेत्रमा विद्यालय नभएकाले धेरैजसोका बालबालिका सदरमुकाम र जिल्लाबाहिरका विद्यालयमा गएर पढ्ने गर्छन् ।जिल्लाको मिक्वाखोला गाउँपालिकामा पर्ने तोक्पेगोला पर्यटकीय क्षेत्र पनि हो । सो गाउँमा ढुक्प्या जातिका २३ घरपरिवारको बसोबास छ । विशेषगरी भदौ असोजको समयमा भने आन्तरिक पर्यटक तोक्पेगोलामा पुग्ने गर्छन् । सोदुपोखरी, भूतपोखरीलगायतका दर्जनौँ पोखरीका साथै रमणीय ठाउँ भएकाले घुम्न र अवलोकनका लागि सो क्षेत्रमा आन्तरिक पर्यटक पुग्ने गरेका हुन् । – रासस

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *