Shadow

मलेसियाको होटल क्षेत्रमा कामदारको अभाव, नेपालबाट लैजाने यस्तो तयारी

विशेष गरी पर्यटकीय गन्तव्य पेनाङमा बिदामा गएर चेक इन गरेपछि होटलमा कोठा पाउन ढिलाइ हुने ग्राहकको समस्या राज्यको होटल क्षेत्रमा थ्रीडी (फोहोर, खतरनाक र अप्ठ्यारो) कामदारको अभावका कारण भएको हो।

पेनाङ होटल एशोसिएसन (एमएएच) का अध्यक्ष के.राज कुमारले झण्डै दुई वर्षअघि मुलुकमा कोभिड–१९ को महामारी फैलिएपछि होटल र पर्यटन उद्योग नराम्ररी प्रभावित भएपछि धेरै होटल व्यवसायी उत्पादनतर्फ लागेकाले थ्रीडी कामदारको अभाव भएको बताए ।

“अहिले सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण हो होटलको कोठा सफा गर्ने खण्डमा थ्रीडी कामदारहरू छन् किनभने स्थानीयहरू यस खण्डमा काम गर्न चाहँदैनन् र जानकारीको आधारमा पनि, कोभिड-१९ को प्रकोप पछि धेरै होटेलहरूले कामको खोजीमा कामदारको अभाव महसुस गरे।

‘कोभिड–१९ को महामारीका कारण हरेक होटलमा थ्रीडी क्षेत्रमा कामदारको कम्तीमा ३० देखि ४० प्रतिशत कामदारको अभाव भएको हाम्रो अनुमान छ, त्यसैले यहाँ आउने धेरै पर्यटकलाई कोठा पाउन समस्या भएको छ र कुर्नुपरेको छ । लामो समयपछि चेक इन गरेको हो,’ आज सम्पर्क गर्दा उनले भने ।

सामाजिक सञ्जालमा फैलिएको ग्राहकको गुनासो होटलमा सेवामा ढिलाइ भएको सम्बन्धमा टिप्पणी गर्दै उनले कोठा पाउन रातिसम्म कुर्नुपरेको दाबी गरे । अन्तर राज्य अनुमति दिएपछि समस्या बढेको र ग्राहकहरू एकै समयमा होटलमा आएपछि कोठा पाउन ढिलाइ भएको राज कुमारले बताए।

यसबाहेक अधिकांशले अन्य क्षेत्रमा काम गरेकाले होटल क्षेत्रका एजेन्टहरूले आपूर्ति गर्ने थ्रीडी क्षेत्रमा अहिले विदेशी कामदार नरहेको उनले बताए ।

ग्राहकले चेक इन गरेपछि कोठा पाउन ढिलाइ हुने समस्या समाधानका लागि अधिकांश होटलले आ–आफ्नो परिसरका सबै कोठा नखोल्ने कदम चालेको उनले बताए ।

“उदाहरणका लागि, यदि एक होटलमा 100 कोठा छ भने, अब तिनीहरूले ग्राहकहरु लाई बुक गर्न को लागी 70 कोठा मात्र खोल्छन्, धेरै होटलहरु लाई ग्राहकहरु लाई समस्याहरु लाई कम गर्न को लागी, अर्थात् कोठा पाउन ढिलाइबाट बच्न यो अभ्यास हो,” उनले भने।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *